Google Adsense İle Para Kazanmak

Google Adsense İle Para Kazanmak

Google Adsense ile Para kazanmak internet macerası içerisinde yer alan herkes için, hep hayalde olan bir kazanç noktasıdır. İnternet üzerinden para kazanmak isteyen herkes, önceleri web sitesi vb gibi işlerle uğraştıysa adsense üzerinden para kazanmayı da bilmektedir. Google Adsense ve google ads birbiriyle beraber hareket etmektedir. Google ads üzerinde reklam yayınlayan firmalar bir nevi google adsense içerik üreticileri için kazanç sağlayıcılardır. Örnek vermek gerekirse Trendyol markası google ads içerisinde reklam verirken ilgi alanları veya kullanıcı deneyimi reklamlarıyla hareket ediyor, bu neticede sizlerin sitenize giren bir kişi daha önce trendyoldan bir ürün bakmış veya google da ayakkabı araması gerçekleştirmiş ise sitenizin reklam bölgelerinde trendyol ayakkabı reklamlarını görmektedir. Bildiğim kadarıyla Google ads reklam yayınlayanın ödediği rakamın %65 i size %35 ise google firmasına ödenmektedir. Google adsense ile para kazanmak yazımızın detaylarına beraber bakalım.

Google Para Kazanma ( Adsense ve Admob)

Terimlere takılmadan önce genel bir bakış açısı sunalım. Google ile para kazanma dendiği zaman 2 alt seçeneğe iniyoruz, Adsense ve admob ile para kazanmak. Aslında bir birinden mantık olarak farklı değiller fakat yazılımcılar ve uygulama geliştiricileri için admob kullanılmaktadır. Google Admob genel anlamda karşınıza mobil uygulamalarda çıkar. Geliştiriciler google admob kodlarını uygulamalarına yerleştirerek oyun veya uygulama içerisinde kullanıcıya reklam göstererek para kazanmaktadır. Şimdi asıl meselemiz olan google adsense kazancına gelelim.

Google Adsense Para Kazanma

Google adsense ile para kazanmak hafife alınmaması gereken bir konudur. İnanın bana google adsense kazançlarınız öncelikli işiniz olarak hayatınızı idame edecek rakamlar olabilir. Adsense den para kazanırken yine 2 kategori yer almaktadır.

 • Youtube videoları sayesinde google adsense ile para kazanmak
 • Web sitesi sayesinde google adsense ile para kazanmak

2 yoldan birinin seçimi yapılarak ufak hazırlıklarla kazançlara başlayabilirsiniz. Burada kendi deneyimim doğrultusunda bir ekleme yapmak istiyorum.

Youtube videoları sayesinde google adsense ile para kazanmak konusu biraz daha zorlayıcı ve yakın zamanda değil de uzun dönem içerisinde daha çok kazanç sağlamanızı sağlar.

Web sitesi sayesinde Google adsense ile para kazanmak konusuna gelince, kendi ilerleyişimi belirterek, 2 ay içerisinde günlük 50-100 TL arası kazanmak mümkün uzun dönemde içerikleriniz sayesinde katlanarak gidecek olsa da youtube ile karşılaştırdığınızda 2 senelik dönem sonucu youtube geliri çok daha fazla olacaktır. (Belirttiğim web site geliri niche bir sistem değil de daha genel bir blog mantığıyla dile getirilmiştir.)

Adsense ile Para Kazanmak

Web Sitesi Üzerinden Google Adsense İle Para Kazanmak

Youtube tarafında gelişim aşamasında olmamızdan dolayı bu konuda daha ağırlıklı olarak web sitesi üzerinden yapılan kazançlardan bahsedeceğiz. Web sitesi konusunda pasif gelir oluşturmak amacıyla başladığımız Google Adsense ile para kazanmak projesi şuanda ciddi bir kazanç haline geldi.

Yine bu aşamada 2 yol bulunmaktadır. Kendi uğraş ve beceriniz doğrultusunda seçiminizi yapabilirsiniz.

 • Niche Blog, Niş site ile belirli bir konuda site yaparak google adsense ile para kazanmak.
 • Genel bir site, her türlü bilgi (haber sitesi olabilir) üzerinden google adsense ile para kazanmak.

Terimle sıkça duymuşsunuzdur zaten fakat yine de bilgilendirme yapalım; Niche mantığı belirli bir alan üzerine odaklanıp yüksek TBM(Tıklama Başına Maliyet) sağlayan reklamları içeren konularda site oluşturmaktadır. Niş siteler büyük denizde küçük balık olmaktansa küçük su birikintisinde büyük balık olmaktır. İlgili alana özel en detaylı en kaliteli içerik ve siteyi oluşturup reklam gösterimleri sayesinde ciddi paralar kazanılabiliyor. Hatta örnek vermek gerekirse niche blog ile aylık 20-30 bin TL kazanmak mümkündür ama zordur. Genel blogta ise haber sitesi olabilir bilgilendirme platformu olabilir. Kullanıcı deneyimi reklamları gösterilerek araştırmasında her noktada daha önce ilgi duyduğu reklam görünür bu sayede reklamları tıklama imkanı artar ve kazanç sağlarsınız.

Siteniz üzerinde gösterilen google reklamlarına tıklamalar sağladıkça kazanç sağlarsınız. Niche blogta TBM yüksek iken 1 tık kazancı yüksek fiyat iken genel bloglar da 1 tık maliyeti 20-50 kuruş arasındadır.

Ara Bilgi; Ne kadar para kazanılıyor gibi bir bilgiyi size kimse sunamaz, konularınıza, içeriklerinize ve kullanıcı deneyimine göre değişkenlik gösterir fakat ortalama bir rakam vereceksek 1-2 sitemden günlük 5000 ile 7000 arası tekil ziyaretçi karşılığında ortalama günlük 130 ile 200 TL arası kazanmaktayım.

İyi bir reklam yerleşimi kesinlikle şart. Ayrıca içeriklerinizi anahtar kelime planlayıcısı kullanarak oluşturmanız daha anlamlı olacaktır. Google anahtar kelime planlayıcı ile Anahtar kelimelerin ortalama ne kadar kazandırdığını öğrenebilir ve kazancınızı kendiniz yönetebilirsiniz.

Google Adsense Para Kazanmak

Googledan Para Kazanma

Genel bir blog oluşumunda günlük 5 ile 10 Bin tekil ziyaretçi trafiği sağlamak çokta zor değil. Samimi olmak gerekirse günlük 2 saatinizi ayırarak doğru Seo çalışması ve reklam yerleşimleri sayesinde bu ziyaretçi sayısını sitenize sokabilirsiniz. Doğru kelime seçimi ve reklam yerleşimi ile bunun karşılığında günlük 130 ile 200 TL arası kazanabilir kendinize pasif gelir kapısı oluşturabilirsiniz.

Google adsense ile para kazanmak yazımızda genel bir bilgi vererek başlangıcımızı yaptık. Yakın zaman içerisinde bu yazıda bahsettiğimiz her nokta için yeni eğitimler paylaşarak ilerleyeceğim.

Bir kaç tane paylaşacağımız yazılardan örnek vermek gerekirse;

 • Adsense için wordpress site nasıl kurulur
 • Niş, niche site nasıl kurulur
 • Genel blog nasıl olmalı
 • Anahtar kelime seçimleri
 • Anahtar kelime TBM bilgileri, Anahtar kelime tıklama başına kazançlar
 • Adsense Reklam Yerleşimi
 • Kullanıcı deneyimi nasıl sağlanır
 • Adsense kazançları nasıl arttırılır
 • Reklam yönetimi nasıl yapılır

Bu sayede sizlerde internetten para kazanabilir, ek gelir oluşturabilir hatta ve hatta Asıl İşiniz google adsense den para kazanmak olabilir tıpkı benim gibi:) Sitemizi takip ederek yeni bilgiler edinebilir, yorumlar kısmından bize yeni bilgiler öğretebilirsiniz.

Google Adsense İle İlgili Sık Sorulan Sorular
Google AdSense 1000 tıklama başına ne kadar veriyor?

1000 Tıklamaya şu kadar kazanırsınız diye bir rakam belirtmek yanlış, siteye, gösterilen reklama vb gibi bir çok duruma göre farklılık göstermektedir. Örnek olarak vermek gerekirse bir kaç web sitem de 1000 tık ile 30 – 60 TL arasında para kazanmaktayım.

Google AdSense ile ne kadar para kazanılır?

Düz mantık bakmak gerekirse önceleri yan gelir, sonrasında ise ana gelir olarak kazanç bırakacaktır. İstikrarlı ve düzenli olarak içerik oluşturursanız aylık 1 sene sonrasında aylık 15-20 bin TL bandına ulaşabilirsiniz. Bu söylediklerim Türkçe siteler için yabancı sitelerde daha yüksek gelir elde edebilirsiniz.

AdSense kullanmak ücretli mi?

Hayır, Adsense kullanmak ücretli değil. Her adımını kendiniz gerçekleştirebilir ve ücretsiz olarak adsense hesabı açarak para kazanabilirsiniz.

Google AdSense nedir nasıl kullanılır?

Google AdSense, içerik üreticilerin web sitelerinde veya youtube videolarında reklam yayını yaparak para kazanmasını sağlayan muhteşem sistemdir. Google Adsense hesabı açarak siteniz üzerinden ciddi rakamlar kazanabilirsiniz.

Google AdSense hangi siteleri kabul eder?

Hemen hemen her site kayıt olmaktadır. Yasadığı bahis, warez, crack üreticisi ve paylaşımı gibi sitelere onay vermemektedir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.